کوچکترین پرنده جهان مرغ مگس خوار Hummingbird

کوچکترین پرنده دنیا مرغ مگس خوار 

مرغ مگس خوار Hummingbird

بطور تقریب این پرندگان در ثانیه هشتاد بار پر می زنند و تقریبا با چشم غیر مصلح نمی توان حرکت بال های آنها را دید قد این پرنده از نوک منقار تا دم کمی بیشتر 5 سانتی متر است  جنس نر کمی چاق تر و جنس ماده کمی کشیده تر در حدود 5.5 سانتی متر است . پرندگان زرین بال ( مرغ مگس خوار ) که در زبان لاتین " Hummingbird " نامیده می شوند معمولا تنهایی طلبند و حتی جفت گیری آنها چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد. به محل و آشیانه خود بسیار زیاد عشق می ورزند و در جنگ های هوایی در مقابل دیگر زرین بال ها شجاعانه می جنگند . به همین دلیل است که آنها را خدای جنگ ( آزتیک) هم نامیده اند .

لانه مرغ مگس خوار

لانه ماده این پرنده از فنجان چای عروسکی بزرگتر نیست و با تار عنکبوت به شاخه چسبیده است این لانه از تار عنکبوت و از ذرات گیاهان و پوست درختان بهم بافته شده و از گلسنگ آرایش یافته است . گیاه نرم ابریشمی زیرشان دو تخم کوچکتر از دو دانه قهوه را در بر گرفته است . تولید مثل در ماه های اردیبهشت و خرداد انجام می گیرد.

مرغ مگس خوار Hummingbird

 

مرغ مگس خوار (Hummingbird) بالاترین متابولیسم یا سوخت درون یاخته ای را در جهان دارد . لذا به غذای زیادی نیاز دارد. با وجود اینکه مگس ها و عنکبوت ها و سایر حشرات غذای این پرنده را تامین می کنند ، ولی غذای عمده اش ، از مواد مغذی و گلهای شیپوری شکل قرمز تامین می گردد که شکوفه های آن مملو از شهد بوده و این گونه گیاهان برای گرده افشانی به مرغ مگس خوار بیشتر از حشرات نیازمندند.

منبع: کتاب اطلاعات عمومی تالیف عبدالحسین سعیدیان

/ 0 نظر / 10 بازدید